Committees

Chairs                                     

Francesco Paolo Orsitto (ENEA, Frascati)
Vitaliano Chiarella (INFN-LNF)
Marco Ciotti (ENEA, Frascati)

International Advisory Board

                         
Dimitri Batani (Univ. Bordeaux, F)  
Alberto Bravin (Univ. Milano Bicocca, Italy)                                     
David Brower (Univ. California at Los Angeles, USA) 
Giuseppe Calabro (Univ. Tuscia, Italy) 
Kristel Crombe (Ecole Royale Militaire, B)
Giuseppe Finocchiaro (INFN-LNF, Italy)   
Michela Gelfusa (Univ. Tor Vergata, Italy)     
Danilo Giulietti (Univ. Pisa, Italy)
Fenton Glass (General Atomics, USA)                                        
Bruno Goncalves (Instituto Superior Técnico, Pt)   
Giuseppe Gorini (Univ. Milano Bicocca, Italy)               
Didier Mazon (CEA Cadarache, F)                                    
Andrea Murari (National Research Council, Italy)            
Graham Naylor (Tokamak Energy, UK)   
Francesco Pegoraro (Univ. Pisa, Italy)                              
Luca Volpe (Universidad Politécnica de Madrid, E)  
Michael Walsh (ITER IO, F)                                    
Gunsu Yun (Postech, Kr)                                               
Qing Zang (ASIPP, China)                                            
Vito Konrad Zotta (Sapienza Univ. of Rome, Italy)   
                             
       

Local Organizing Committee

Maria Pia Anania (INFN-LNF)                                            
Giuseppe Calabro (Univ. Tuscia)                                       
Luisa Caneve (ENEA, Frascati)                                         
Vitaliano Chiarella (INFN-LNF)                                           
Marco Ciotti (ENEA, Frascati)                                                    
Fabrizio Consoli (ENEA, Frascati)   
Alessandro Cortopassi (CAEN)                                         
Maria Cristina D’Amato (INFN-LNF)
Sultan Dabagov (INFN-LNF)                                              
Riccardo de Angelis (ENEA, Frascati)
Luigi De Dominicis (ENEA, Frascati)                                 
Roberta Fantoni (ENEA, Frascati)                                     
Giuseppe Finocchiaro (INFN-LNF)                                    
Pasquale Gaudio (Univ. Tor Vergata)                                            
Michela Gelfusa (Univ. Tor Vergata)                                          
Gianfranco Giubileo (ENEA, Frascati)                               
Giuseppe Gorini (Univ. Milano Bicocca)                            
Cristina Mazzotta (ENEA, Frascati)                              
Francesco Paolo Orsitto (ENEA, Frascati)                        
Donatella Pifferetti (ICPC)                                                  
Gianluca Pucella (ENEA, Frascati)                             
Lucia Sabbatini (INFN-LNF)
Luca Senni (CNR, Istituto Applicazioni Calcolo)                                             
Alessandra Tamborrino Orsini (INFN-LNF)
Marco Tardocchi (Univ. Milano Bicocca)                           
Franco Vivaldi (CAEN)                                                        
Marco Zerbini (ENEA, Frascati)                                         

 

Secretariat

Maria Cristina D’Amato (INFN-LNF)
Donatella Pifferetti (ICPC)
Alessandra Tamborrino Orsini (INFN-LNF)

e-mail: icfdt7@lists.lnf.infn.it