15-21 September 2019
Hotel Hermitage, La Biodola Bay, Isola d'Elba, Italy
Europe/Rome timezone

Participant List

275 participants

The lists of participants grouped by the registration form they used to register for the event.

PARTICIPANT Registration

First Name Last Name Institution
Erik Adli University of Oslo
David Alesini INFN - LNF
Weiming An Beijing Normal University
Gerard Andonian UCLA
Patrizio Antici INRS
Christopher Arran University of York
Mariya Arsentyeva BINP - Univ. Novosibirsk
Ralph Assmann DESY
Thomas Audet The Queen's University of Belfast
Anna-Maria Bachmann CERN
Helen Barminova NRNU MEPhI
Arnaud Beck LLR
Mostafa Behtouei INFN - LNF
Carlo Benedetti LBNL
Constantin Bernert HZDR
Axel Bernhard KIT
Ankita Bhagawati Tezpur University
Angelo Biagioni INFN - LNF
Jianhui Bin LBNL
Fabrizio Giuseppe Bisesto INFN - LNF
Jonas Björklund Svensson Lund University
Elisabetta Boella Univ. Lancaster - Cockcroft Institute
Simon Bohlen DESY - FLA
Denys Bondar Kharkiv National University
Julien Bonvalet CNRS - CELIA
Florian-Emanuel Brack HZDR
Fernando Brandi CNR-INO
Ceri Brenner STFC
Reinhard Brinkmann DESY
Pierluigi Campana INFN-LNF
Giada Cantono Lund University
Bruce Carlsten LANL
Francesca Casarin Calenda INFN - LNF
Kevin Cassou LAL
Roberto Catalano INFN LNS
Franco Cervelli INFN - Pisa
Matteo Cesarini INFN - LNF / Roma 1
Arthur Chaubard Thales LAS
Pankaj Chaudhary CCRCB / Queen's University Belfast
Jian Bin Ben Chen CERN / Univ. Oslo
Alessandro Cianchi Univ. Rome Tor Vergata / INFN
Roberto Cimino INFN - LNF
Manoel Conde Argonne National Laboratory
Nathan Cook RadiaSoft LLC
Sébastien Corde Ecole Polytechnique
Laura Corner Cockcroft Institute / Univ. Liverpool
Gemma Costa INFN - LNF
Marie Emmanuelle Couprie Synchrotron SOLEIL
Benjamin Cowan Tech-X Corporation
Michele Croia INFN - LNF
Brigitte Cros CNRS - LPGP
Alessandro Curcio CERN
Richard D'Arcy DESY
Gerardo D'Auria Elettra
Sultan Dabagov INFN - LNF
Kantaphon Damminsek KIT
Alexander Debus HZDR
Alessio Del Dotto INFN - LNF
Nicolas Delerue CNRS - LAL
Severin Diederichs DESY - FLA
Hannes Dinter DESY
Emma-Jane Ditter Imperial College London
Steffen Doebert CERN
Valerio Dolci INFN - Roma 1
Ulrich Dorda DESY
Bruce Dunham SLAC
Andreas Döpp LMU
Christoph Marvin Eberle LMU Munich
Thilo Egenolf TU Darmstadt
Timo Eichner University of Hamburg
Joel England SLAC
Olivier Ettlinger Imperial College
Luigi Faillace INFN - MI / LNF
Franck Falcoz Amplitude laser group
Jerome Faure LOA
Ángel Ferran Pousa DESY
Massimo Ferrario INFN - LNF
Maria Rita Ferrazza INFN - LNF
Thomas Feurer University of Bern
Oliver Finlay Lancaster University
Alessandro Flacco LOA / ENSTA
Klaus Floettmann DESY
Moritz Foerster LMU Munich
Brian Foster DESY - FLA
Mario Galletti Instituto Superior Técnico
Jimmy Garland DESY
Marco Garten HZDR
David Garzella CEA
Spencer Gessner CERN
Amin Ghaith Synchrotron SOLEIL
Andrea Ghigo INFN - LNF
Danilo Giulietti INFN - Pisa
Leonida Antonio Gizzi CNR-INO, and INFN-PI
Anthony Gonsalves LBNL
Pau Gonzalez Caminal DESY
Ross Gray University of Strathclyde
Jan-Niclas Gruse Imperial College London
Edda Gschwendtner CERN
Ahmad Fahim Habib SUPA / Univ. Strathclyde - Cockcroft Institute
Constantin Haefner LLNL
Nasr Hafiz ELI - ALPS
Andrea Hannasch University of Texas
Thomas Heinemann DESY / Univ. Strathclyde
Anton Helm GoLP / IPFN
Benedikt Hermann Paul Scherrer Institute
Bernhard Hidding University of Strathclyde
Peter Hilz Helmholtz Institute Jena
Mark Hogan SLAC
James Holloway Oxford University
George Holt University of Strathclyde
Bernhard Holzer CERN
Peter Hommelhoff University of Erlangen
Simon Hooker University of Oxford
Jianfei Hua Tsinghua University
Keenan Hunt-Stone University of Colorado
Amina Hussein University of California Irvine
Mathias Hüther Max Planck Institute for Physics (MPP)
Johannes Illmer Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg
Arie Irman HZDR
Rasmus Ischebeck PSI
Soeren Jalas CFEL
Steven Jamison Lancaster University
Sonja Jaster-Merz DESY
Jakob Jonnerby University of Oxford
Serge Kalmykov Leidos
Malte Kaluza Helmholtz Institute Jena
Alexei Kanareykin LLC - ANL
Stefan Karsch LMU
Max Kellermeier DESY
Sebastian Keppler Helmholtz Institute Jena
Brendan Kettle Imperial College London
Shaukat Khan DELTA
Artem Kim LPGP - ITFIP
Paul King University of Texas / LLNL
Manuel Kirchen University of Hamburg
Alexander Knetsch DESY
Alexander Koehler HZDR
Lena Kononenko Ecole Polytechnique
Georg Korn ELI Beamlines
Stefanie Kraus Friedrich-Alexander Universität Erlangen Nürnberg
Viacheslav Kubytskyi LAL
Willi Kuropka DESY
Maxwell LaBerge University of Texas
Luca Labate CNR - INO
Anne-Laure Lamure RadiaBeam Sàrl
Livia Lancia CNRS - LULI
Wim Leemans DESY
Andreas Lehrach FZ Jülich / Univ. RWTH Aachen
Eitan Levine Weizmann Institute of Science
Dan Levy Weizmann Institute of Science
Lucia Lilli INFN - Pisa
Carl A. Lindstrøm DESY
Michael Litos University of Colorado
Gregor Loisch DESY
Konstantin Lotov Novosibirsk State University
Wei Lu Tsinghua University
Martina Luciani INFN - LNF
Olle Lundh Lund University
Tammy Ma Lawrence Livermore National Laboratory
Andreas Maier Univ. Hamburg / CFEL
Barbara Marchetti DESY
Daniele Margarone ELI Beamlines - IoP ASCR
Agostino Marinelli SLAC
Marco Marongiu INFN - LNF / Roma 1
Valentina Martinelli INFN - LNF / Roma 1
Francesco Massimo CNRS - LLR
Frank Mayet DESY
Aodhan McIlvenny Queen's University Belfast
Philipp Messner University of Hamburg
Josefine Metzkes-Ng HZDR
Knut Michel TRUMPF
Giuliana Milluzzo Queen's University Belfast
Joshua Moody Max Planck Institute
Antonia Morabito INFN - Roma 1 / ELI - ALPS
Mariana Moreira IST / CERN
Andrea Mostacci Sapienza - University of Rome
Gerard Mourou Ecole Polytechnique
Patric Muggli Max Planck Institute
Alex Murokh RadiaBeam Technologies / LLC
Pietro Musumeci UCLA
Max Mäusezahl IOQ - University of Jena
Phu Anh Phi Nghiem CEA
Pardis Niknejadi DESY
Alastair Nutter University of Strathclyde
Michele Opromolla INFN
Jens Osterhoff DESY
Thomas Pacey STFC
Eva Panofski DESY
Ans Pardons CERN
Rajeev Pattathil CLF
Alexander Permogorov Lund University
Massimo Petrarca INFN - Roma 1
Felipe Peña Asmus Max Planck Institute
Alex Picksley University of Oxford
Kristjan Poder DESY
Ishay Pomerantz Tel Aviv University
Riccardo Pompili INFN - LNF
John Power Argonne National Laboratory
Alexander Pukhov Univ. Duesseldorf
Peter Ratoff Cockcroft Institute
David Rohrbach University of Bern
Stefano Romeo INFN - LNF
James Rosenzweig UCLA
Aimee Ross University of Oxford
Marcello Rossetti Conti INFN Milano
Andrea Renato Rossi INFN - Milano
Marcel Ruijter INFN - Milano
Gianluca Sarri Queen's University Belfast
Yuri Saveliev STFC - ASTeC
Susanne Schaefer DESY
Lucas Schaper DESY
Thomas Schenkel LBNL
Susanne Schoebel HZDR
Ulrich Schramm HZDR
Carl Schroeder LBNL
Sarah Schroeder DESY
Norbert Schönenberger Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg
Jessica Scifo INFN - LNF
Andreas Seidel JENA
Dmitry Serebryakov IAP - RAS
Rob Shalloo Imperial College London
Zhengming Sheng University of Strathclyde
Vladimir Shpakov INFN - LNF
Thales Silva Instituto Superior Técnico
Christophe Simon-Boisson Thales LAS
Alexander Soloviev IAP RAS
Bruno Spataro INFN - LNF
Arnd Specka CNRS / LLR / Ecole Polytechnique
Roman Spitsyn BINP
Steinar Stapnes CERN
Theresa Staufer University of Hamburg
Klaus Steiniger HZDR
Sven Steinke LBNL
Frank Stephan DESY
Matthew Streeter Imperial College London
Frank Stulle Bergoz Instrumentation
Andréas Sundström Chalmers University of Technology
Kristoffer Svendsen Lund university
Andrzej Szczepkowicz University of Wroclaw
Alexander Sävert Helmholtz Institute Jena
Chuanxiang Tang Tsinghua University
Davide Terzani CNR-INO
Christopher Thornton CLF
Paolo Tomassini INO - CNR
Maximilian Trunk University of Hamburg
Vasili Tsakanov CANDLE Synchrotron Research Institute
Vinicio Tullio INFN - LNF
Marlene Turner CERN / LBNL
Jean-Luc Vay LBNL
Livio Verra CERN
Jorge Vieira Instituto Superior Técnico
Fabio Villa INFN - LNF
Thomas Vinatier DESY
Claes-Göran Wahlström Lund University
Roman Walczak University of Oxford
Yang Wan Weizmann Institute of Science
Maria Katharina Weikum DESY
Barney Williamson University of Manchester
Paul Winkler DESY
Jonathan Wood Imperial College London
Gyanendra Yadav University of Liverpool
Vitaly Yakimenko SLAC
Sumera Yamin DESY
Longqing Yi Chalmers University of Technology
Siyi Yu Ecole Polytechnique
Omid Zarini HZDR
Karl Zeil HZDR
Benno Zeitler CFEL / University of Hamburg
Imene Zemzemi Ecole Polytechnique / LLR
Matt Zepf Helmholtz Institut Jena
Arie Zigler Hebrew University of Jerusalem
Jeroen van Tilborg LBNL

INDUSTRIAL EXHIBITION Registration

Company Name
THALES
RadiaSoft LLC
RadiaBeam Technologies, LLC.