15-21 September 2019
Hotel Hermitage, La Biodola Bay, Isola d'Elba, Italy
Europe/Rome timezone

Committees

Workshop Organizing Committee

Ralph Assmann (DESY, Germany), co-chair
Massimo Ferrario, (INFN - LNF, Italy), co-chair
Urlich Dorda  (DESY, Germany), scientific secretary
Edda Gschwendtner (CERN, Switzerland)
Bernhard Holzer (CERN, Switzerland)
Phi Nghiem (CEA, France)
Jens Osterhoff (DESY, Germany)
Arnd Specka (Ecole Polytechnique, France)
Roman Walczak (JAI, United Kingdom)

Programme Committee

Alessandro Cianchi (University of Rome Tor Vergata - INFN, Italy), chair
David Alesini (INFN - LNF, Italy)
Ralph Assmann (DESY, Germany)
Ceri Brenner (STFC, United Kingdom )
Reinhard Brinkmann (DESY, Germany)
Bruce Carlsten (LANL, United States of America)
Sebastien Corde (LOA, France)
Laura Corner (University of Liverpool, United Kingdom)
Richard D'Arcy (DESY, Germany)
Nicolas Delerue (LAL, France)
Ulrich Dorda (DESY, Germany), scientific secretary
Massimo Ferrario (INFN - LNF, Italy)
Edda Gschwendtner (CERN, Switzerland)
Bernhard Holzer (CERN, Switzerland)
Arie Irman (HZDR, Germany)
Livia Lancia (LULI, France)
Wei Lu (Tsinghua University, China )
Francesco Massimo (CNRS, France)
Knut Michel (TRUMPF, Germany)
Phi Nghiem (CEA, France)
Jens Osterhoff (DESY, Germany)
Markus Roth (TU, Germany)
Gianluca Sarri (QUB, Ireland)
Daniel Schulte (CERN, Switzerland)
Arnd Specka (Ecole Polytechnique, France)
Marlene Turner (CERN, Switzerland)
Jorge Vieira (IST, Portugal )
Roman Walczak (JAI, United Kingdom)

International Advisory Committee

Erik Adli (University of Oslo, Norway)
Nikolai Andreev (JIHT of RAS, Russia)
Erik Bründermann (KIT, Germany)
Markus Büscher (FZ, Germany)
Liming Chen (Beijing National Laboratory IOP-CAS, China)
Min Chen (Shanghai Jiao Tong University, China)
Jim Clark (STFC, United Kingdom)
Marie-Emmanuelle Couprie (SOLEIL, France)
Brigitte Cros (LPGP, France)
Paul Crump (FBH, Germany)
Thomas Feurer (University of Bern, Switzerland)
Danilo Giulietti (University of Pisa, Italy)
Leonida Gizzi (CNR - INO Pisa, Italy)
Constantin Häfner (LLNL, United States of America)
Bernhard Hidding (University of Strathclyde, United Kingdom)
Marc Hogan (SLAC, United States of America)
Simon Hooker (Oxford University, United Kingdom)
Tomonao Hosokai (Osaka University, Japan)
Barna Imre (KFKI, Hungary)
Rasmus Ischebeck (PSI, Switzerland)
Dino Jaroszinsky (University of Strathclyde, United Kingdom)
Malte Kaluza (University of Jena, Germany)
Stefan Karsch (LMU/Max Planck Institute, Germany)
Igor Yurievich Kostyukov (IAP - RAS, Russia)
Thomas Schenkel (LBNL, United States of America)
Andreas Lehrach (FZ, Germany)
Yutong Li (Institute of Physics - CAS, China)
Vladimir Litvinenko (Stony Brook University - BNL, United States of America)
Konstantin Lotov (BINP, Russia)
Wei Lu (Tsinghua University, China)
Olle Lundh (Lund University, Sweden)
Victor Malka (CNRS/ENSTA-ParisTech/Ecole Polytechnique, France)
Philippe Martin (CEA, France)
Mauro Migliorati (University of Rome Sapienza, Italy)
Andrea Mostacci (University of Rome Sapienza, Italy)
Patrik Muggli (LMU/Max Planck Institute, Germany)
Anke-Susanne Müller (KIT, Germany)
Zulfikar Najmudin (JAI - Imperial College, United Kingdom)
Mitsuaki Nozaki (KEK, Japan)
Rajeev Pattathil (RAL, United Kingdom)
Alexander Pukhov (University of Duesseldorf, Germany)
James Rosenzweig (UCLA, United States of America)
Ulrich Schramm (HZDR, Germany)
Carl Schroeder (LBNL, United States of America)
Zeng Ming Sheng (University of Strathclyde, United Kingdom )
Luis Silva (IST, Portugal )
Frank Stephan (DESY, Germany)
Daniel Symes (RAL, United Kingdom)
Vasili Tsakanov (CANDLE Armenien, Armenia)
Andreas Walker (DESY, Germany)
Carsten Welsch (University of Liverpool, United Kingdom)
Matthew Wing (University of London/Imperial College, United Kingdom)
Arie Zigler (Hebrew University of Jerusalem, Israel)

Local Organizing Committee

Massimo Ferrario, (INFN - LNF, Italy), chair
Francesca Casarin (INFN - LNF, Italy)
Franco Cervelli (INFN - Pisa, Italy)
Matteo Cesarini (INFN - LNF, Italy)
Roberto Cimino (INFN - LNF, Italy)
Gemma Costa (INFN - LNF, Italy)
Maria Rita Ferrazza (INFN - LNF, Italy)
Maurizio Garzella (INFN - Pisa, Italy)
Mauro Giannini (INFN - Pisa, Italy)
Leonida Gizzi (CNR - INO Pisa, Italy)
Lucia Lilli (INFN - Pisa, Italy)
Martina Luciani (INFN - LNF, Italy)
Riccardo Pompili (INFN - LNF, Italy)
Ruth Rudolph (DESY, Germany)
Susanne Schaefer (DESY, Germany)
Jessica Scifo (INFN - LNF, Italy)
Vinicio Tullio (INFN - LNF, Italy)
Fabio Villa (INFN - LNF, Italy)
Andreas Walker (DESY, Germany)