12-13 October 2018
Auditorium Manzoni
Europe/Rome timezone

Participant List

442 participants

First Name Last Name Affiliation
Adriana Nannini Firenze
Agnese Berretta PI
Agostino Raco LNF
Alba Formicola LNGS
Alberta Raimondi BO
Alberto Andrighetto LNL
Alberto Cervelli BO
Alberto Lerda TO
Alberto Masoni CA
Alberto Moni LNL
Aldo Ianni LNGS
Aldo Tazzioli PI
Alessandra Falcomata' LNS
Alessandra Fantoni LNF
Alessandra Filippi TS
Alessandra Giusti LNGS
Alessandra Lucente LNGS
Alessandra Simeoni AC
Alessandro Bartoloni ROMA1
Alessandro Brunengo GE
Alessandro Cardini INFN
Alessandro Cassara' LNF
Alessandro Cortopassi CAEN SpA
Alessandro Costantini CNAF
Alessandro Variola LNF
Alessia Bruni BO
Alessia Capitani Presidenza
Alessia D'Orazio BO
Alessia Giampaoli LNGS
Alessia Tricomi Sezione di Catania
Alessio Galatà LNL
Alessio Sardelli PI
Amedeo Staiano TO
ANA RALUCA BANCILA PI
Andrea Biagioni ROMA1
Andrea Ceccanti CNAF
Andrea Ghigo LNF
Andrea Negri PV
Andrea Paolucci BO
Andrea Perrotta BO
Andrea Quattrini LNF
Andrèe Dafne Bolognino Università della Calabria & INFN Cosenza
Angela Badala' CT
Angela Bonaccorso PI
Angela Gargano NA
Angelo Carbone INFN Bologna
Angelo Rivetti TO
Anna Di Ciaccio ROMA Tor Vergata
Anna Favaro LNL
Anna Martin TS
Anna Silvestro BO
Anna Tacchi LNF
Anna Linda Magrì Sezione Catania
Anna Maria Carfora Revisore dei Conti
Antonella Aiello BO
Antonella Monducci BO
Antonella Romanelli LNF
Antonella Varaschin PRESID
Antonino Caruso LNS
Antonino Zichichi
Antonio D'Onofrio NA
Antonio Distefano LNS
Antonio Falone LNF
Antonio Giampaoli LNGS
Antonio Girardi Roma1
Antonio Grimaldi CT
Antonio Insolia CT
Antonio Marrone BA
Antonio Masiero Presidenza
Antonio Passeri ROMA TRE
Antonio Sidoti BO
Antonio Zoccoli Presidenza
Attanasio Candela LNGS
Barbara Demin CNAF
Barbara Martelli BOLOGNA
Barbara Simoni BO
Bianca Maria Mecangeli AC
Bruno Ponzio LNF
Bruno Quarta AC
Carla Sbarra BO
Carlo Alessandro Nicolau ROMA1
Casimiro Baldanza BO
Caterina Petrillo PG
Catia Peduto PRESID
Chiara Meroni MI
Chiara Vignoli LNGS
Christian Manea TIFPA
Ciro Caporale TO
Claudia Fadda ROMA1
Claudia Tofani Pisa
Claudio Ciamei ROMA1
Claudio Galli CNAF
Claudio Grandi BO
Claudio Risi AC
Clementina Agodi LNS
Concettina Maiolino LNS
Concezio Bozzi FE
Corrado Cicalo' CA
Cosimo Pastore BA
Cristian De Santis ROMA2
Cristian Massimi Bologna
Cristiano Turrioni Perugia
Cristina Graziosi LNGS
Cristina Tuve' CT
DANIELA BENINI LNL
Daniela Bortolotti BO
Daniele Bonacorsi University of Bologna / INFN-Bologna
Daniele Castri LNGS
Daniele Cesini CNAF
Daniele Dominici GGI
Daniele Pedrini MIB
Daniele SCARPA LNL
Daniele Sorelli LNS
Daniele Spiga PG
Danilo Rifuggiato LNS
Davide Falchieri BO
Davide Fioravanti BO
Davide Iemma INFN Pisa
Davide Rosso LNL
Davide Salomoni CNAF
Demetre Zafiropoulos LNL
Diego Bettoni LNL
Diego Ciangottini INFN Perugia
Dimitra Pierroutsakou NA
Dino Franciotti AC
Domenico D'Urso Università degli Studi di Sassari
Donatella Campana NA
Donatella Di Cesare AC
Donatella Lucchesi PD
Donato Di Ferdinando BO
Edvige Cimino AC
Elena Amadei Sezione di Bologna
Elena Bartalini PI
Eleonora Luppi FE
Elisabetta Cimino AC
Elisabetta Ronchieri Bologna
Emanuele Corazza CINECA
Emidio Maria Giorgio LNS
Emilio Capitolo LNF
Emilio Zappala' LNS
Ennio Viscione MI
Enrico Mazzoni PI
Enrico Scomparin TO
Enrico Maria Vincenzo Fasanelli LE
Erika Cioli PI
Ernesto Filoni TO
Ettore Ronconi AC
Eugenio Coccia GSSI
Eugenio Nappi Presidenza
Eugenio Scapparone BO
Ezio Previtali MIB
Fabiana Gramegna LNL
Fabio Bisi Bologna
Fabio Cappella ROMA1
Fabio Fava Università degli Studi di Bologna
Fabio Gherarducci Pisa
Fabio Miccoli AC
Fabio Zuffa BO
Fabio Zwirner Presidenza
Fabrizio Felice ROMA2
Fabrizio Ferro GE
Fausta Candiglioti NA
Federico Fornari CNAF
Fernando Ferroni Presidenza
Filippo Mariani PI
Fiodor Sorrentino GE
Fiorella Burgio CT
Flavio Costantini PI
Franca Masciulli LNGS/AC
Francesca Carnesecchi BO
Francesca Lo Cicero ROMA1
Francesco Brizioli PG
Francesco Ciardiello Revisore dei Conti
FRANCESCO COLLAMATI ROMA1
Francesco Giacomini CNAF
Francesco Librizzi CT
Francesco Ubertini Università degli Studi di Bologna
Franco Bedeschi PI
Franco Vivaldi CAEN SpA
G.Marco Dallavalle BO
Gabriele Rampazzo PD
Gaetano Maron LNL
Giacomo Betti PI
Gian Paolo Vacca BO
Gianfranco Prete LNL
Gianluca Gemme GE
Gianni Alessandri LNGS
Gianni Vannini BO
Gianpaolo Carlino NA
Gilda Scioli Sezione Bologna
Giorgio Chiarelli PI
Giorgio Pisani AC
Giovanni Abbiendi BO
Giovanni Ambrosi PG
Giovanni Bisoffi LNL
Giovanni Darbo GE
Giovanni De Lellis Università Federico II e INFN
Giovanni La Rana NA
Giovanni Manno Lns
Giulia Calzolai FI
Giulia De Bonis ROMA1
Giulia Grandi BO
Giulia Rovelli PV
Giulio Pancaldi Sezione di Bologna
Giuseppe Battistoni INFN MI
Giuseppe Cardella CT
Giuseppe Carinci LNF
Giuseppe Carratta BO
Giuseppe Fausto PI
Giuseppe Eugenio Bruno BA
Giuseppe Guido Simeoni AC
Giuseppina Anzivino PG
Gloria De Angelis AC
Grazia Luparello TS
Grazia Moisello GE
Graziano Bruni BO
Guido Guizzunti CNAF
Guido Zavattini FE
Irina Rashevskaya TIFPA
Jacopo GIVOLETTI CAEN SPA
Juan Esposito LNL
Keida Kanxheri PG
Lara Magri Mazza FE
Laura Cignitti AC
Laura De Marco FE
Laura Pasqualini BO
Laura Patrizii BO
Leonardo Cosmai BA
Lorenzo Bellagamba BO
Lorenzo Pezzotti PV
Lorenzo Rinaldi Bologna
Luca Barraco PI
Luca Berretta PI
Luca Clissa Sezione di Bologna
Luca Guzzi MIB
Luca Stanco PD
Luca Taffarello PD
Luca Tomassetti FE
Lucia Sabbatini LNF
Lucia Silvestris BA
Lucia Virginia De Dominicis LNGS
Luciano Gaido TO
Luciano Pandola LNS
Luigi Casu CA
Luigi Degli Esposti BO
Luigi Frontirre' AC
Luigi Benedetto Scarponi CNAF
Luisa Cifarelli SIF
Luisa Iacono PD
Mafalda Lamberti ROMA2
Manuela Allegri Presidenza
Manuela Russo ROMA1
Marcella Diemoz ROMA1
Marcella Gargano Revisore dei Conti
Marcello Priori Presidenza
Marcello Tardiola TO
Marco Canaparo CNAF
Marco Cavenago LNL
Marco Ciuchini ROMA TRE
Marco Grassi PI
Marco Pallavicini GE
Marco Pavan GE
Marco Rizzo LNF
Marco Selvi BO
Marco Serra ROMA1
Margherita Pazzaglia FI
Margherita Pezzini LNGS
Maria Arienzo NA
Maria Billa LNS
Maria Gangi Bologna
Maria Pia GE
Maria Assunta Lecca CA
Maria Elisa Napoleoni LNF
maria pia equizi L'Aquila
Maria Rita Ferrazza LNF
Maria Rosaria Ludovici AC
Maria Rosaria Masullo NA
Marino Nicoletto PD
Mario Musumeci LNS
Mario Pelliccioni TO
Marisa Gulino LNS
Marta Solinas ROMA2
Martina Allegro BO
Massimiliano Bitossi Livorno
Massimiliano Clemenza MIB
massimiliano cresta GE
Massimiliano Fiorini FE
Massimo Carpinelli LNS
Massimo Masera TO
Matteo Duranti PG
Matteo Negrini BO
Matteo Palutan LNF
Matteo Turisini FI
Maura Pavan MIB
Maurizio Basile Sezione di Bologna
Maurizio Chiti LNF
Maurizio Spurio BO
Maurizio Maria Busso PG
Mauro Arba CA
Mauro De Lazzari LNL
Mauro De Palma BA
Mauro Giugovaz TS
Mauro Menichelli PG
Mauro OLIVA MIUR
Mauro Piccini PG
Mauro Villa BO
Mauro Gino Taiuti GE
Maximiliano Sioli BO
Michela Giovagnoli ROMA1
Michela Pischedda CNAF/AC
Michela Ricciardelli ROMA2
Michele Cicoli BO
Michele Melchiorri FE
Michele Onofri CNAF
Michele Pepe MIB
Michele Punturo PG
Mirco Zuffa BO
Monica De Simone LNGS
Monica Pepe PG
Monica Sisti MIB
Nadia Pastrone INFN-TO
Nando Minnella MIUR
Nando Polidoro LNGS
Nicholas Terranova CNAF
Nicola D'AMBROSIO LNGS
Nicola Semprini Cesari Università degli Studi di Bologna
Nicoletta Mauri BO
Nicolò Masi BO
Nunzio Randazzo CT
Oscar Adriani FI
Ottorino Frezza ROMA1
Paola Fabbri FE
Paola Gianotti LNF
Paola Rufini LNF
Paolo Cocconi LNL
Paolo Gentili FI
Paolo Giusti Sezione di Bologna
Paolo Lo Re NA
Paolo Mereu TO
Paolo Villani PI
Paolo Maria Milazzo TS
Pasquale Lubrano PG
Pasquale Luca De Ruvo LNL
Patrizia Belluomo CT
Patrizia Cenci PG
Patrizia D'Acuti LNF
Patrizia Nicoli BO
Piera Sapienza LNS
Pierluigi Campana LNF
Pierluigi Paolucci NA
Pierluigi Stipcich ROMA2
Piero Spinnato TIFPA
Pietro Antonioli BO
Rachele Taviti FI
Raffaele Tripiccione FE
Renato Carletti AC
Riccardo Panero TO
Riccardo Papaleo LNS
Riccardo Ridolfi Sezione di Bologna
Riccardo Travaglini BO
Rinaldo Rui TS
Rita Bertelli LNF
Rita Galeati BO
Roberta Antolini LNGS
Roberta Frassi PI
Roberta Grossi AC
Roberto Calabrese FE
Roberto Casadio BO
Roberto Giacomelli Sezione di Bologna
Roberto Gomezel TS
Roberto Pellegrini AC
Roberto Preghenella BO
Roberto Spizzichino Presidenza
Roberto Tenchini PI
Rosa Alba LNS
Rosa Asti TO
ROSARIA PORCU TO
Rosario Nania BO
Rosario Pizzone LNS
Rossana Chiaratti INFN PD
Rossella Magli BO
Ruggiero Farano TO
Sabina Pellizzoni ROMA1
Sabrina Argentati AC
Salvatore Marletta LNS
Salvatore Sestito ROMA1
Salvatore Tudisco LNS
Sandra Malvezzi MIB
Santo Gammino LNS
Sanzio Bassini CINECA
Sara Haghshenas Bologna
Sara Palmerini PG
Sergio Burioli GE
Sergio Parmeggiano MI
Silvano Puglisi AC
Silvia Arezzini INFN Pisa
Silvia Maselli TO
Silvio Cherubini LNS
Simona Bortot TO
Simona Fiori AC
Simona Incremona LNF
Simona Petronici PI
Simone Dell'Agnello LNF
Simone Valdre' INFN - Sezione di Firenze
Sonia Gentiloni Presidenza
Speranza Falciano Presidenza
Stefania Mannetti LNF
Stefania Vecchi FE
Stefano Antonelli CNAF
Stefano Bianco LNF
Stefano Corradetti LNL
Stefano Della Torre MIB
Stefano Gazzana LNGS
Stefano Longo CNAF
Stefano Meneghini Bologna
Stefano Perazzini BO
Stefano Pioli ITA
Stefano Ragazzi LNGS
Stefano Romano LNS
STEFANO SERRA BO
Stefano Zani CNAF
Stefano Zucchelli BO
Susanna Antichi PI
Susanna Marrangoni Presidenza
Tiziano Ferro LNF
Ugo Rotundo LNF
Valentina Lissia TO
Valentina Mariani Terni
Valeria Di Felice ROMA2
Valeria Sipala Università degli Studi di Sassari
Valerio Pia Sezione di Bologna
Valerio Italo Vercesi PV
Veronica Buccheri AC
Veronica Colautti AC
Veronica Valsecchi MIB
Vincenzo Greco LNS
Vincenzo Napolano Presidenza
Vincenzo Patera ROMA1
Vincenzo Vitale ROMA2
Vito Manzari BA
Viviana Fafone ROMA2
Walter Bonivento CA
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×