24-30 September 2017
La Biodola, Isola d'Elba
Europe/Rome timezone

Participant List

297 participants

First Name Last Name Affiliation
Ahmad Fahim Habib University of Strathclyde
Alban Mosnier CEA Saclay
Alberto Marocchino INFN - LNF
Alberto Martinez de la Ossa DESY
Aleksandr Gorn BINP
Aleksandr Sosedkin BINP
Alessandro Cianchi University of Rome Tor Vergata and INFN
Alessandro Curcio INFN - LNF
Alessandro Flacco LOA/ENSTA
Alex Murokh RadiaBeam Technologies, LLC
Alexander Aschikhin DESY
Alexander Debus Helmholtz Zentrum - Dresden - Rossendorf
Alexander Knetsch DESY
Alexander Koehler Helmholtz Zentrum - Dresden - Rossendorf
Alexander Pukhov Uni Dusseldorf
Alexander Soloviev Institute of Applied Physics of RAS
Alexandre Loulergue Synchrotron SOLEIL
Alexei Kanareykin Euclid Techlabs, LLC/ANL
Alexej Grudiev CERN
Alexey Petrenko CERN
Alisa Healy Cockcroft Institute
Amin Ghaith Synchrotron SOLEIL
Andrea Ghigo INFN - LNF
Andrea Hannasch University of Texas
Andrea Mostacci Sapienza
Andrea Renato Rossi INFN - Milano
Andreas Döpp LMU
Andreas Maier DESY
Andrei Seryi John Adams Institute for Accelerator Science
Andrey Brantov P.N. Lebedev Physical Institute of the Russian Academy of Sciences
Andrzej Szczepkowicz University of Wroclaw
Angelo Biagioni INFN - LNF
Anna Giribono INFN - LNF
Anna-Maria Bachmann Technical University of Munich
Ans Pardons CERN
Anton Golovanov Institute of Applied Physics RAS
Antonin SICIAK ECOLE POLYTECHNIQUE
Aodhan McIlvenny Queen's University of Belfast
Arianna Formenti Politecnico di Milano
Arie Irman Helmholtz Zentrum - Dresden - Rossendorf
Arie Zigler Hebrew University
Arnaud Beck Laboratoire Leprince Ringuet
Arnd Specka Laboratoire Leprince Ringuet
Atoosa Meseck Helmholtz-Zentrum Berlin (HZB)
Axel Bernhard Karlsruhe Institute of Technology (KIT)
Axel Huebl Helmholtz Zentrum - Dresden - Rossendorf
Barbara Marchetti DESY
Barney Williamson University of Manchester / CERN
Benjamin Cowan Tech-X Corporation
Benno Zeitler DESY
Bernhard Holzer CERN
Bernhard Schmidt DESY
Brendan Dromey Queen's University of Belfast
Brendan Kettle Imperial College London
Brendan O'Shea SLAC
Brian Foster DESY
Bridget Sheeran DESY
Brigitte CROS LPGP
Carl Lindstrom University of Oslo
Carl Schroeder Lawrence Berkeley National Laboratory
Carola Wirth Friedrich Schiller - University of Jena
Charlotte Palmer Cockcroft Institute
Christian Werle DESY
Christophe SIMON-BOISSON THALES OPTRONIQUE SAS
Christopher Arran University of Oxford
Christopher Thornton STFC
Claes-Göran Wahlström Lund University
Clément Caizergues Laboratoire d'Optique Appliquée, ENSTA ParisTech - CNRS UMR7639
Constantin Haefner Lawrence Livermore National Laboratory
Craig Siders Lawrence Livermore National Laboratory
Cristina Vaccarezza INFN - LNF
Daniel Gordon Naval Research Laboratory
Daniel Haffa LMU Muenchen
Daniel Marx DESY
Daniel Papp ELI-ALPS
Daniel Schulte CERN
Daniel Symes Rutherford Appleton Laboratory
Daniel Ullmann University of Strathclyde
Danilo Giulietti Universita' di Pisa
Daria Pugacheva JIHT RAS
David Cesar UCLA
Davide Gamba CERN
Deepa Angal-Kalinin STFC
Diana Jahn Technical University of Darmstadt
Edda Gschwendtner CERN
Elena Svystun DESY
Emanuele Brentegani INFN - LNF
Emma Curry UCLA
Emma Jane Ditter Imperial College London
Enrica Chiadroni INFN - LNF
Erdem Oz Max Planck Institute for Physics
Erik Adli University of Oslo
Eugene Levichev BINP
Evangelos Siminos Chalmers University of Technology
Fabian Batsch CERN
Fabio Villa INFN - LNF
Fabrizio Giuseppe Bisesto INFN - LNF
Falk Braunmueller Max-Planck Institute for Physics
Felicie Albert Lawrence Livermore National Laboratory
Francesca Casarin Calenda INFN - LNF
Francesco Filippi INFN - LNF
Francesco Mira INFN - Roma 1
Franco CERVELLI INFN - Pisa
Francois Lemery DESY
Frank Mayet DESY
Frank Stephan DESY Zeuthen
Frank Zimmermann CERN
Franz Kaertner DESY
Gabriele Tauscher DESY
Gaetano Fiore INFN - Napoli
Gemma Costa INFN - LNF
Georg Korn Institute of Physics AS CR, v.i.i./ELI Beamlines
Georg Alexander Becker University of Jena
Gerard Andonian UCLA
Gianluca Sarri Queen's University of Belfast
Gianluca Vantaggiato Istituto Nazionale di Ottica, Consiglio Nazionale delle Ricerche
Giovanna Campogiani INFN - Roma 1
Giuliana Giuseppina Milluzzo LNS
Gregor Loisch DESY Zeuthen
Grygorii Vashchenko DESY
Hans-Peter Schlenvoigt Helmholtz Zentrum - Dresden - Rossendorf
Helen Barminova NRNU MEPhI
Henrik Ekerfelt Lund University
Hesham Fares INFN - LNF
Hossein Saberi School of Particles and Accelerator, Institute for Research in Fundamental Sciences , Tehran, Iran
Howard Milchberg University of Maryland
Isabel Gallardo Gonzalez Lund University
Istvan Robel Los Alamos National Laboratory
Jakob Jonnerby University of Oxford
James Holloway University of Oxford
James Benjamin Rosenzweig UCLA
Jan-Hendrik Roeckemann DESY
Jason Cole Imperial College London
Jean-Luc Vay Lawrence Berkeley National Laboratory
Jens Osterhoff DESY
Jessica Scifo INFN - LNF
Jinqing Yu Peking University
Jiri Kral CERN
Joana Luis Martins Chalmers University of Technology
Joel England SLAC
Johannes Ding Technical University of Darmstadt
Johannes Gebhard LMU
Johannes Goetzfried LMU
Jonathan Wood Imperial College London
Jorge Vieira Instituto Superior Tecnico
Joshua McNeur Friedrich Alexander University of Erlangen Nuernberg
Joshua Moody Max Planck Institute for Physics
Julien Ferri Chalmers University of Technology
Jun Zhu DESY
Jurjen Couperus Helmholtz Zentrum - Dresden - Rossendorf
Ke WANG LAL
Kevin Cassou LAL
Kevin PEPITONE CERN
Klaus Floettmann DESY
Konstantin Lotov BINP
Kostyantyn Galaydych DESY
Kristjan Poder DESY
Lars Goldberg DESY
Laura Corner University of Oxford
Leonida Antonio Gizzi CNR/INO and INFN - Pisa
Lieselotte Obst Helmholtz Zentrum - Dresden - Rossendorf
Longqing Yi Chalmers University of Technology
Louise Willingale University of Michigan
Luca Serafini INFN - Milano
Lucas Schaper DESY
Manoel Conde Argonne National Laboratory
Manuel Kirchen DESY
Marcello Rossetti Conti INFN - Milano
Marco Diomede University of Roma La Sapienza
Marco Garten HZDR
Marco Marongiu INFN - Roma 1
Maria Katharina Weikum DESY
Maria Pia Anania INFN - LNF
Maria Rita Ferrazza INFN - LNF
Marie-Emmanuelle Couprie Synchrotron SOLEIL
Marlene Turner CERN / TU Graz
Martin King University of Strathclyde
Martin Speicher LMU
Masaki Kando QST
Massimiliano Sciscio' INFN - ROMA 1
Massimo Ferrario INFN - LNF
Massimo Florio Università degli studi di Milano
Massimo Petrarca INFN - ROMA 1
Mathias Hüther Max Planck Institute for Physics
Matthew Andorf Northern Illinois University
Matthew Schwab Friedrich Schiller - University of Jena
Matthew Streeter Cockcroft Institute
Matthias Gross DESY Zeuthen
Matthias Schnepp DESY
Maurizio Vretenar CERN
Max Gilljohann LMU
Maximilian Trunk DESY
Maxwell La Berge HZDR
Melanie Roedel HZDR
Michael Downer University of Texas
Mikhail Martyanov Max Planck Institute for Physics
Mozhgan Hayati University of Bern
Muhammad Noaman ul Haq Haq Shanghai Jiao Tong University
Naoki Ikeda University of Tokyo
Nicholas Dover QST
Nicholas Matlis DESY
Nicholas Sudar UCLA
Nicolas Delerue LAL, CNRS and Université Paris-Sud 11
Niels Delbos DESY
Nikolay Andreev Joint Institute for High Temperatures of RAS
Norbert Schoenenberger Friedrich Alexander University of Erlangen Nuernberg
Nuno Candeias Lemos Lawrence Livermore National Laboratory
Olle Lundh Lund University
Omid Zarini Helmholtz Zentrum Dresden - Rossendorf
Osama Mohsen Northern Illinios University
Paolo Tomassini INO-CNR
Pardis Niknejadi DESY
Patric Muggli Max Planck Institute for Physics
Patrick Lee LPGP
Patrizio Antici INRS
Paul Scherkl University of Strathclyde
Paul Winkler DESY
Paul Andreas Walker DESY
Peter Ratoff Cockroft Institute
Petr Tuev BINP
Peyman Yousefi Friedrich Alexander University of Erlangen Nuernberg
Philipp Messner DESY
Phu Anh Phi Nghiem CEA Saclay
Pietro Musumeci UCLA
Rafal Zgadzaj University of Texas
Rajeev Pattathil Rutherford Appleton Laboratory
Ralph Assmann DESY
Rasmus Ischebeck PSI
Remi Lehe Lawrence Berkeley National Laboratory
Riccardo Pompili INFN - LNF
Richard D'Arcy DESY
Richard Pausch Helmholtz Zentrum - Dresden - Rossendorf
Robert Shalloo University of Oxford
Roberto Corsini CERN
Roman Spitsyn BINP
Roman Walczak University of Oxford
Roxana Tarkeshian University of Bern
Rui Prazeres LCP
Ruth Mundt DESY
Ryan Roussel UCLA
Saltanat Sadykova Juelich Research Centre
Sargis Ter-Avetisyan ELI-ALPS
Savio Rozario Imperial College London
Serge Kalmykov University of Nebraska-Lincoln
Seyed Reza Mirfayzi Queen's University of Belfast
Shaukat Khan Center for Synchrotron Radiation (DELTA), TU Dortmund University
Shigeru Yamamoto High Energy Accelerator Research Organization (KEK), Photon Factory
Simon Bohlen DESY
Simon Hooker University of Oxford
Simona Borrelli Paul Scherrer Institut, Università di Pisa
Soeren Jalas DESY
sophie kazamias LPGP
Sophie Muller Thales Communications and security
Spencer Gessner CERN
Spencer Jolly DESY
Stefan Karsch LMU
Stefano Romeo INFN - LNF
Stefano Sinigardi INFN - Bologna
Steffen Doebert CERN
Stephen Webb RadiaSoft, LLC
Steven Jamison STFC
Stuart Mangles Imperial College London
Susanne Schaefer DESY
Sven Steinke Lawrence Berkeley National Laboratory
Sébastien Corde Ecole Polytechnique
Thales Silva GoLP/Instituto Superior Técnico (Lisbon)
Thomas ANDRE Synchroron SOLEIL
Thomas Audet LPGP
Thomas Feurer University of Bern
Thomas Heinemann DESY
Thomas Pacey Cockcroft Institute - University of Manchester
thomas vinatier DESY
Tiberio Ceccotti CEA Saclay
Timon Mehrling DESY
Tomonao HOSOKAI OSAKA University
Uddhab Chaulagain ELI beamlines
Ulrich Dorda DESY
Ulrich Schramm Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf
Valentina Martinelli INFN - LNF
Valentina Scuderi ELI-Beamlines & INFN-LNS
Valerio Dolci University of Roma La Sapienza and INFN
Viacheslav Kubytskyi Postdoctoral Fellow
Vincent Leroux ELI Beamlines
Vinicio Tullio INFN - LNF
Vittoria Petrillo Università degli Studi di Milano
Vladimir Minakov BINP
Vladimir Shpakov INFN - LNF
Vladyslav Libov DESY
wenjun ma Peking University
Wilfrid Farabolini CEA/IRFU and CERN
Willi Kuropka DESY
Wim Leemans Lawrence Berkeley National Laboratory
Xiangkun LI CEA Saclay
Yangmei Li Cockcroft Institute - University of Manchester
Yelong Wei University of Liverpool/Cockcroft Institute
Yuri Saveliev STFC
Ángel Ferran Pousa DESY